Fono.fi - Äänitetietokanta

Fono.fi 2007–2025

Vuonna 2007 julkaistu Fono.fi toimii asiakaskäytössä toistaiseksi, mutta palvelun teknisen elinkaaren päättymisen vuoksi Fono.fi suljetaan vuoden 2025 aikana. Tallennettu Fono.fi-data saataneen myöhemmin käyttöön uudessa näkymässä. Yle Arkisto päätti metatietojen tallennuksen Fono-tietokantaan 14.1.2022. Tästä syystä uutta ja takautuvaa metatietoa ei ole sen jälkeen tullut Fono.fi-palveluun.

Suomeksi På svenska
  • Esittely
  • Opastus
  • Palaute

Kappaleen tiedot

Si dolce e'l tormento (K: Niin suloinen on sydämeni tuska) (tässä: Un dolce tormento) madrigaali sopraanolle ja continuolle /tässä lauluäänelle ja soittimille/.

(hae)
Äänitteen nimi:LA BELLA NOEVA
Esittäjä(t):Accordone (vanhan musiikin yhtye). Beasley, Marco (tenori).
Tekijä(t):Monteverdi, Claudio [1567-1643] (sävellys). Morini, Guido [1959- ] (sovitus). Anonyymi (sanoitus). Quarto scherzo delle ariose vaghezze, kokoelma 1624. Milanuzzi, Carlo (julkaisija).
Musiikkilaji(t): yksiääninen vokaalimusiikki
vanha musiikki
Lajitarkenne:
Kesto:3 min 29 s
Esityskieli:italia
Aihe/kulttuuri:
Tallennusvuosi:2003
Äänitysmaa:Ranska
Huomautukset:Esittelylehtinen ja tekstilehtinen ranskaksi ja englanniksi. Tekstilehtinen myös italiaksi.
Hae kirjastoista (Frank-monihaku):
- toimii parhaiten populaarimusiikin
hauissa
Hae  

 

 

Musiikkikirjastot.fi - musiikkikirjastojen verkkopalvelut